بررسی موزه هنر HEM چین طراحی شده توسط معمار ژاپنی تادائو آندو

با نگاهی رو به بالا پنجره دایره شکل در سقف راه پله های مارپیچ دو طرفه در موزه جدید هنر (HEM) در جنوب چین سرنخی روشن از الهامات معمار آن تادائو آندو را می بینیم. پله های یادبودی ، به گونه ای طراحی شده اند که بازدید کنندگان بتوانند از طبقه همکف به چهارم در جهات مخالف به طور همزمان حرکت کنند ،که توسط یک چشمه دایره شکل قفل شده است: نمایش فیزیکی کیهان‌شناسی باستانی چینی که اعلام می‌کند آسمان گرد است و زمین مربع است . با این وجود در HEM ، زمین مربع نیست بلکه گرد است – یک حجم استوانه ای با نمایی از تکه های باریک است.

نگاهی رو به بالا به پلکان دو طرفه موزه هنر He چین

این موزه خصوصی که توسط کارآفرین میلیاردر محلی هی جیانفنگ (که ثروت خود را در وسایل خانگی کسب کرده است) تأسیس شده است ، این موزه شامل 400 اثر هنری از کلکسیون خانوادگی او که توسط هنرمندان چینی و بین المللی کار شده است می باشد. آثار های هنر های محلی او – به ویژه نقاشی های استان های ساحلی گوانگدونگ ، گوانگکسی و استان هاینان مستقر در مدرسه لینگان ، است که تکنیک های سنتی آبرنگ چینی را با امپرسیونیسم در قرن نوزدهم مخلوط کرده است – که این موزه از همه ی این ها الهام گرفته تا ، درخشش و جشن فرهنگی جنوب چین را نشان دهد . موزه HEM اولین موزه ای خواهد بود که این کار را انجام می دهد.

بنابراین ، معماری آن ، به گفته اندو ، باید آن را بازتاب دهد. این معمار در بیانیه ای توضیح می دهد: “من می خواهم موزه ای را خلق کنم که بتواند فرهنگ های غنی و متنوع جنوب چین که امتدادی طی هزاران سال دارد و تاثیراتی که ازمعماری لینگنان گرفته شده است را ادغام کند. “من HEM را به عنوان یک لنگر مرکزی پرانرژی تصور می کردم که به همه آداب و رسوم هنری و منطقه ای ، آب و هوا ، منظره و تمدن در Lingnan متصل است. “علاوه بر کیهان شناسی ، وی از معماری منطقه دلتا در نزدیکی Jiangnan که زمینه مشابهی با جنوب چین دارد و همچنین نام خانوادگی بنیانگذار آن ، He ، که همچنین یک کلمه چینی به معنی “تعادل” ، “ثروت” ، “هماهنگی” و “اتحادیه” است در طراحی تاثیر گرفته است.

جزئیات نمای HEM ، توسط Tadao Ando

در قسمت داخلی ، گالری های موجود در حجم دایره ای موزه (که می توان مقایسه شکلی را با روستاهای دیواره مدور مردم بومی منطقه هاکا نیز انجام داد) که با نوری که از پنجره دایره ای شکل در سقف می آید پر شده و پله های زوج هماهنگی بصری را ارائه می دهند. در سطح همکف ، یک گالری مربع فضای نمایشگاه اضافی را در اختیار شما قرار می دهد و یک کتابفروشی و یک کافه در آن قرار دارد. و یک منطقه آموزشی 33030 متر مربعی (300 متر مربع) برای مکالمه رسمی و غیررسمی و مطالعه مستقل باز خواهد بود.

اگرچه این معماری ممکن است ترکیبی کیهانی از سبک های طراحی چینی باشد ، اما زمین مستقیماً از منظره سنتی لینگنان ترسیم شده است. از آنجا که منطقه شامل دو استان ساحلی و یک جزیره است ، آب نقش مهمی در طراحی باغ دارد. با بیرون کشیدن میراث Lingnan از غرفه های کنار دریا ، HEM توسط یک حوضچه پیچیده شده و از طریق یک مسیر جانبی به آن دسترسی پیدا می کند.

Sketch of HEM by Tadao Ando
More Stories
کرک سالم لومیون 10